top of page

SKANSEN AKTYWNY W NOWOSIÓŁKACH

Historia w przedmiotach


Jeśli można stworzyć zbiór wzajemnych doświadczeń zdobywanych na przestrzeni lat, kultury, obyczajów, narzędzi rolniczych, zdjęć, przedmiotów historycznych które zostały zebrane w jednym miejscu to jest to właśnie Skansen wsi Nowosiółki oraz Gospodarstwo Etnograficzne w Wasylowie. 

Skansen powstał z inicjatywy Sołtysa Daniela Pawłowskiego, który pasjonując się historią i kulturą regionu Grzędy Sokalskiej, Gminy Telatyn oraz okolic Roztocza, postanowił poszerzyć własne zbiory przedmiotów gospodarstwa domowego używanego od początku XX wieku na wsi. Dzięki wielu ofiarodawcom eksponatów historycznych, obecnie w skansenie można zobaczyć jak wyglądała praca w kuźni, gdyż w zbiorach Skansenu, jest duża kolekcja oryginalnych narzędzi do rozgrzewania i kucia metalu. W zasobie znajduję się także szeroka kolekcja przedmiotów kuchennych w tym, masielniczek, wirówek, wag, cukiernic oraz innych, których nie sposób wymienić z uwagi na obszerną ilość.

 

_DSC0870.JPG
_DSC0156.JPG

Skansen prezentuje kulturową różnorodność okolic Nowosiółek, dzięki połączeniu bogatej kolekcji eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. W sposób kompleksowy gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.
 
W skansenie istnieje także, dział wojskowy z kolekcją mundurów, rogatywek, łusek po pociskach, skrzyń po amunicji. Najobszerniejszą kolekcję stanowią czarno-białe zdjęcia obiektów historycznych oraz mieszkańców Nowosiółek, która liczy ponad 300 sztuk.

Warsztaty historyczno-militarne 

Warsztaty przygotowane są dla miłośników umundurowania wojskowego, dawnego uzbrojenia wojskowego oraz historii najważniejszych dla ziem wschodniej Lubelszczyzny bitew. Warsztaty przygotowane są dla dzieci w wersji pokazowej eksponatów znajdujących się w Skansenie z omówieniem ich i możliwością przymierzenia munduru i hełmu, a także dla dorosłych ze szczegółowym opisem bohaterów pochodzących z Nowosiółek. 

Zapisy szkół na warsztaty - telefon 887-659-672

_DSC0146.JPG

Warsztaty kulinarne - zapomniane smaki Grzędy Sokalskiej

Warsztaty prowadzone przez animatorów, którzy przedstawiają wytwarzanie dań związanych z dawną kuchnią ziem Grzędy Sokalskiej w tym podpłomyków - pieczonych w przygotowanym do tego piecu. Uczestnicy warsztatów sami mogą przygotować dania z produktów pochodzących z gospodarstwa rolnego w którym działa Skansen według tradycyjnej receptury.

Razem z nami możesz poznać pierwotne sposoby kiszenia kapusty na późniejszy smaczny bigos, czy przekąski idealnej na stół o każdej porze roku. Podczas warsztatów dowiesz się ciekawostek o hackach, opowieściach i sprzęcie kuchennym naszych mam i babć.
Oprócz tradycyjnych przysmaków oferujemy także przygotowanie i pieczenie z nami placka Sołtysa w działającym piecu chlebowym (wzór włoski), na grubym cieście, posypany solą lub z dodatkiem sosu i warzyw. Możemy przygotować placki z cebulą. Dzięki budowie pieca ciasto piecze się błyskawicznie, więc nie będziesz czekał(a) na skosztowanie! 

A przy czym najlepiej wyglądają Słowianie? Przy robieniu masła. Niewątpliwie dużą frajdę sprawi wyrabianie masła w starszej wersji maselniczki, jak i młodszej, PRLowskiej. Gwarantujemy, że masło wyrobione samemu ze śmietany będzie smakowało obłędnie. To co, dasz się namówić?

118036418_3170414016359830_8759434791276032156_n.jpg
_DSC0157.JPG

Warsztaty rękodzieła

Ostrzegamy zabawa nie tylko dla kobiet i dziewczynek. Razem z Sylwią Pawłowską możecie nauczyć się robić i ozdabiać palmy wielkanocne, czy nauczyć się różnego rodzaju robienia pisanek (drapane, malowane, batikowe oraz oklejane, czy zdobione techniką decoupage (rodzaje dostosowane do wieku i możliwości osób na warsztacie). Warsztaty mogą odbyć się co roku w czasie wielkanocnym. A w okresie bożonarodzeniowym polecamy wytwarzanie dawnych ozdób choinkowych (przy rozmowach i kolędach polskich).
Zapraszamy także na warsztaty uczenia się innych ozdób kojarzących się z lubelską kulturą!

KOWALSTWO
Jest to jeden z zawodów bardzo związanych z rolnictwem. Na naszych warsztatach dowiecie się co wchodziło w skład kuźni, gdzie pracował kowal, jakich narzędzi używał i co wytwarzał. Większość z tych narzędzi zostanie zaprezentowana podczas pracy kowala. Opowiedziana zostanie także historia kowala Stanisława.  

GOSPODARSTWO ETNOGRAFICZNE W WASYLOWIE

Wasylów - wieś bogata w tradycję!

Wasylów to sąsiadująca z Nowosiółkami wieś położna na Grzędzie Sokalskiej, w której znajduję się gospodarstwo etnograficzne z 40 lat XX wieku. W skład gospodarstwa wchodzi budynek mieszkalny, wzniesiony z drewna dębowego, należący niegdyś do Marii i Stanisława Pawłowskich. W wewnątrz znajduję się piec kaflowy na którym przygotowywane są tradycyjne dla Lubelszczyzny dania oraz oryginalne wyposażenie domowe z łóżkami, szafą, dywanami, stołem i żyrandolami. W pokoju będącym sypialnią dla dzieci, wykonano wystawę fotograficzną poświęconą miejscowości jak i dawnym właścicielom. 
W skład gospodarstwa wchodzi także dawna obora dla bydła i koni wraz z kurnikiem i letnią kuchnią. Wszystko wykonane jest z pustaków żużlowych i czerwonej cegły. Największym budynkiem jest stodoła w której znajduję się także piwnica na przetwory i warzywa. Po środku umiejscowiona jest studnia składająca się z ponad 15 kręgów betonowych. 
Gospodarstwo znajduję się ku źródeł rzeki Kmiczynki, która rozpoczyna bieg po całej zachodniej części Grzędy Sokalskiej. 

_DSC0879.JPG
_DSC0813.JPG
W Gospodarstwie Etnograficznym w Wasylowie odbywają się stałe wydarzenia takie jak Żniwa czy Piknik jesienny ze zbiorem grzybów w pobliskim lesie. 
Gospodarstwo jest otwarte dla wszystkich, którzy pragną poznać naszą tradycję i zaznać wiejskiego spokoju. 

Przed przyjazdem zachęcamy do wcześniejszego skontaktowania się z nami telefonicznie: 
nr. tel.: 887 659 672  w celu otworzenia dla Państwa gospodarstwa i oprowadzenia po nim.

Zwiedzanie możliwe jest od 1 kwietnia do 30 września od poniedziałku do soboty w godzinach od 11.00 - 18.00 w niedzielę od 9.00-20.00 

W przypadku wcześniejszego kontaktu możliwe jest zorganizowanie warsztatów dla dzieci i młodzieży z ukazaniem rzemiosła rolniczego, pokazem wyrobu mąki i pieczenia chleba, a także pokazem wyrobu kowalskiego. 

DSC00087_edited_edited.jpg
bottom of page